• 4.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide6.jpg

Cugetări

A şti să taci este o virtute mai mare decât a şti să vorbeşti.

(Sfântul Ambrozie)

Recomandări

Statistici vizite

299234
Astăzi
Ieri
În această săptămână
Săptămâna trecută
În această lună
Ultima lună
Total
42
96
604
580
604
296346
299234

Your IP: 3.237.178.91
Server Time: 2021-03-08 14:43:28

Bine aţi venit pe site-ul parohiei "Zămislirea Maicii Dommnului", La Rustica, Roma

Congresul Nepsis

  La Congresul internațional al tinerilor ortodocși din Mitropolia Europei Occidentale și Meridionale au participat și tineri din parohia noastră, care s-au îmbogățit sufletește și ne împărtășesc și nouă din bucuria lor.
  ”Au fost câteva întâlniri descoperitoare de frumuseți, de oameni vrednici de ascultat și de urmat, una dintre ele fiind descoperirea unui om extraordinar, a IPS Kalistos Ware, o minune de om. Au fost momente de comuniune cu tineri de aproape și de departe (semn că în Hristos nu există granițe și diferențe care să despartă), momente de extaz în fața minunilor lui Dumnezeu, și printre ele ne-am bucurat de copacii și grădina minunată de la Episcopie pe care ni le-a redescoperit IPS Kalistos. Ne-am bucurat de apropierea unor ierarhi cu inimi atât de tinere și am admirat apusul de soare care avea pentru noi o altfel de lumină după o așa zi. În sfârșit, nu ne mai dădeam dusului spre case, am mai fi rămas acolo. Și, nu în ultimul rând, am avut ocazia să stau cu tineri dragi, la o ceașcă de cappuccino și ceva de mâncare și să ne cunoaștem altfel decât câteva minute, în treacăt, la biserică. Cred că toți ne-am simțit mai frați și ne-am simțit mai bine.” (Cornelia)
  ”Mă bucur foarte mult că am participat la congresul Nepsis. A fost o experiență foarte frumoasă.” (Carmen)
  ”A fost minunat, mă bucur că am participat. A fost pentru prima dată când am participat la așa ceva în cadrul Nepsis. Sper că se vor mai face asemenea activități, chiar și în grupuri mai restrânse.” (Mariana)

Mai multe fotografii aici.

 

 

 

DARUL MEU PENTRU BISERICĂ

 Achiziționarea și amenajarea unui lăcaș de cult propriu este o necesitate și o prioritate pentru parohia noastră.

Pentru realizarea unui astfel de

proiect a fost deschis în parohie

Fondul

”Darul meu pentru Biserică”

 

 

Donațiile pot fi făcute:

- Prin virament bancar

 Beneficiar: Parrocchia Il          Concepimento della Madre di Dio

 IBAN IT75F0516403224000000000226

 Banca Popolare di Novara, Roma

 Causale: Darul meu pentru        Biserică şi numele de botez ale     celor ai casei

  - Prin numerar la: 

  - Dl. Cristinel Tobică, tel. 3319909227

  - Pr. Ilie Ursachi, tel. 3207037955

Vă mulțumim din suflet și ne rugăm Bunului Dumnezeu să înmulțească darurile și mila Sa asupra dumneavoastră!