• 4.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide6.jpg

Cugetări

A şti să taci este o virtute mai mare decât a şti să vorbeşti.

(Sfântul Ambrozie)

Recomandări

Statistici vizite

339417
Astăzi
Ieri
În această săptămână
Săptămâna trecută
În această lună
Ultima lună
Total
59
73
392
466
1696
335433
339417

Your IP: 54.92.164.9
Server Time: 2022-01-22 23:57:27

Bine aţi venit pe site-ul parohiei "Zămislirea Maicii Dommnului", La Rustica, Roma

Slujire arhierească și hirotonie întru preot în parohia Roma 9, La Rustica, de Sf. Ap. Petru și Pavel

Sunt 15 ani de când sărbătorim "Zămislirea Maicii Domnului de către Sfânta Ana" ca sărbătoare de Hram a parohiei noastre din Roma. Şi de fiecare dată parcă ni se descoperă tot mai mult din profunzimea acestei negrăite minuni care s-a petrecut cu dumnezeieştii Părinți Ioachim şi Ana. Minune reprezentată iconografic printr-o duioasă îmbrățişare. 
 
Prin Prunca Maria, toți cei care îi cinstim Zămislirea, ne simțim cuprinşi în această îmbrățişare a dragostei curate şi încrezătoare în purtarea de grijă a lui Dumnezeu. O îmbrāțişare care ne odihneşte. O îmbrățişare cât o sărbătoare! 
 
În fiecare an se împleteşte o întreită bucurie, aceea a sărbătorii Zămislirii Maicii Domnului, a începutului parohiei, prin slujirea primei Sfânte Liturghii (10 decembrie 2006), şi a hirotoniei întru preot a părintelui paroh Ilie Ursachi, în cadrul acesteia.
 
Anul acesta Preasfințitul Părine Episcop Vicar Atanasie de Bogdania ne-a mărit bucuria praznicului prin participarea la Sfânta Liturghie şi hirotonia întru preot a diaconului Gabriel Cerbu, pe seama parohiei „Sfânta Muceniță Marina” din San Marino. 
 
Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date intercalat de către corul adulților şi cel al copiilor. 
 
Programul Hramului s-a desfăşurat în două zile, pe 8 decembrie, când, fiind zi liberă, au putut participa toți credincioşii împreună cu soborul preoților slujitori, şi pe 9 decebrie, ziua de cinstire a sărbătorii. 
 
Cu ocazia aniversării unui deceniu și jumătate de la existența parohiei, Preasfințitul Părinte a oferit comunității noastre parohiale, o icoană a Maicii Domnului de la Ierusalim.
 
La sfârşitul slujbei toți cei prezenți au vizionat o prezentare în imagini a vieții parohiei de la început până în prezent şi au fost colindați de grupurile de adulți şi de copii. De asemenea, preoții au primit CD-ul „Paraclisul Zămislirii Maicii Domnului”, un proiect media inedit realizat de parohia noastră în cinstea acestei sărbători. Paraclisul este înregistrat de grupul psaltic „Sfântul Dionisie Exiguul”, al Episcopiei noastre și apărut cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan.
 
Slavă lui Dumnezeu, Care ne-a făcut să-i simțim îmbrățişarea şi de acestă dată!
 
Pr. Ilie Ursachi
Mai multe fotografii aici.
 

 

 

DARUL MEU PENTRU BISERICĂ

 Achiziționarea și amenajarea unui lăcaș de cult propriu este o necesitate și o prioritate pentru parohia noastră.

Pentru realizarea unui astfel de

proiect a fost deschis în parohie

Fondul

”Darul meu pentru Biserică”

 

 

Donațiile pot fi făcute:

- Prin virament bancar

 Beneficiar: Parrocchia Il          Concepimento della Madre di Dio

 IBAN IT75F0516403224000000000226

 Banca Popolare di Novara, Roma

 Causale: Darul meu pentru        Biserică şi numele de botez ale     celor ai casei

  - Prin numerar la: 

  - Dl. Cristinel Tobică, tel. 3319909227

  - Pr. Ilie Ursachi, tel. 3207037955

Vă mulțumim din suflet și ne rugăm Bunului Dumnezeu să înmulțească darurile și mila Sa asupra dumneavoastră!